Hogyan válasszuk ki a megfelelő ESD-padlót?
Sorozatunk korábbi részeiben már megvitattuk, hogy a vállalatoknak miért kell foglalkozniuk az ESD-vel kapcsolatos kérdésekkel, és hogyan kell felszerelniük az EPA-tereiket. Ma a megfelelő padló kiválasztására összpontosítunk, amely megfelel az európai előírásoknak, és hatékonyan vezeti el az elektromos töltést.
Miért a padló?
Amint arra rámutattunk a korábbi cikkünkben, a funkcionális padló az ESD elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme. Egy működőképes ESD-padlóba való beruházás nem jelentéktelen összeg, és gyakran eléri a több százezer koronát. Ezért nagyon fontos, hogy olyat válasszunk, ami megbízható, bevált és ami hosszú évekig problémamentes szolgálatot fog tenni. Hogyan válasszuk ki a megfelelőt?
Milyen padlót?
A piacon sokféle típusú padló van, amelyek segítenek az elektromos töltés elvezetésében. Az EN 61340-5-1 szabvány az a mérvadó szabvány, amely segít eligazodni a padló kiválasztásában, és követelményeket támaszt az elektromos alkatrészek védelmére vonatkozóan. Ez előírja a padlógyártók számára azokat a kritériumokat, amelyeknek a padlóknak meg kell felelniük ahhoz, hogy hatékonyan el tudják vezetni az elektromos töltést.
Funkcionális paraméterek
Ezek egyike a földelési pont ellenállása, amelynek a minősített padlók esetében Rgp < 1 ×109 Ω, azaz 1 Giga Ohm-nál kisebbnek kell lennie.
Itt azonban figyelembe kell venni, hogy a padló például az EPA területén mindig az elektromos feszültség elvezetésére szolgáló rendszer része. Ezért tanácsos és ajánlott, hogy az elektromos ellenállást ne csak a padlón, hanem a rendszerben is teszteljék. Ebben az esetben ez a padlón tevékenységet végző személyből, az általa viselt ESD-lábbeliből és magából a padlóból áll. Ilyen esetekben az ún. rendszerellenállást vizsgáljuk. Ezt az EN 61340-5-1 szabvány is előírja.
A szabvány előírja, hogy az EN 61340-4-5 szabvány szerint mért rendszerellenállás Rg< 1 × 109 Ω, ugyanakkor az emberi testen keletkező feszültségnek < 100 V-nak kell lennie. Ez biztosítja a töltés megfelelő elvezetését, és azt is, hogy az emberi mozgás ne generáljon 100 V-nál magasabb töltést, ami károsíthatja az elektronikus alkatrészeket.
Minőségi garancia
Ha padlót választ, fontos, hogy kérjen műszaki adatlapot a gyártótól, amelyben ezek az adatok feltüntetésre kerülnek. Azonban nem szabad megelégednie csupán az értékekkel. Kérjen a gyártótól egy független tesztelő cég tanúsítványát is, amely megerősíti ezeket az értékeket. Csak így lehet biztos abban, hogy a padló valóban megfelelően fog működni.
Padlótípusok
Hogyan válasszuk ki a megfelelő típusú padlót a helyiségünkhöz? Az alábbiakban áttekintést nyújtunk több padlótípusokról, ahol összevetjük azok előnyeit és hátrányait.
1. Akril ESD-bevonatok
Ezeket ideiglenes vezető rétegként használják az egyes munkahelyeken vagy az EPA helyiségeiben. Ez egy viszonylag olcsó megoldás, de hosszú távon nem használható. Ezt néhány év után meg kell újítani.
Előnyök:
- alacsony ár.
Hátrányok:
- nehézkes alkalmazás,
- rövid élettartam,
- az elektromos töltés eloszlatásának képessége idővel csökken,
- alacsony ellenálló képesség.
Az akrilbevonatok ára kb. 125 CZK, áfával együtt m2-enként.
2. Epoxi ESD-padló
Az epoxi bevonatok megjelenésük miatt népszerűek. Esztétikus megoldás, amely 100%-ban vízálló és vízhatlan. Ennek azonban megvan a maga ára. Az epoxi alkalmazása nem teljesen egyszerű, és csak tapasztalt mesteremberek végezhetik. Padlófelújítás esetén a teljes területet ki kell üríteni az alkalmazás előtt. A szakszerűtlen alkalmazásból eredő hibák eltávolítása nagyon bonyolult – gyakran újra kell csiszolni és újra fel kell vinni. Ezenkívül nem olyan tartós, mint más típusú padlóburkolatok. Az alkalmazásonkénti magasabb ára is visszatartó erő lehet. A telephely költöztetése esetén a padló nem bontható.
Előnyök:
- szép megjelenés,
- vízálló és 100%-ban nem vízáteresztő.
Hátrányok:
- nehézkes feldolgozás,
- az alkalmazási költségekkel kapcsolatos magasabb költségek,
- alacsonyabb ellenálló képesség,
- nehezebb helyreállítani a helyi károkat,
- nem lehet áthelyezni, ha másik helyre költözik,
- az alkalmazáshoz tökéletesen sík padló szükséges,
- penetrációt kell alkalmazni az eredeti alapzatra.
Az alkalmazáshoz kapcsolódó anyag és munka hozzávetőleges ára kb. 2 000 CZK/m2 (anyag – 30 kg-os kiszerelés 9 500 CZK áfával együtt 10 m2-re elegendő; munka kb. 1000 CZK/m2).
3. ESD-linóleum
A linóleum egy hagyományos anyag, amelyet szinte mindenki ismer. Általában 2 x 20 m-es tekercsekben árulják, és az alaprétegre van ragasztva. A dekorok szélesebb választékát kínálja, vízálló, de nem teljesen vízhatlan. Kórházakban, műtőkben használják.
Előnyök:
- a dekorok szélesebb választéka,
- nagyobb ellenálló képesség,
- vízállóság.
Hátrányok:
- nehézkes lerakás,
- igényes karbantartás,
- ragasztás szükséges,
- nehezen javítható helyi sérülések,
- sík padló szükséges,
- nem áthelyezhető.
Ennek az anyagnak az ára kb. 1000 CZK, áfával együtt m2 -enként. A ragasztóval kapcsolatos többletköltségeket is figyelembe kell venni.
4. PVC ESD-padlólapok
Az ESD-padlólapok népszerűsége az utóbbi években egyre nőtt. A lerakás egyszerűsége sok rajongót szerzett nekik. A lerakás során nincs szükség ragasztásra, a felületnek nem kell 100%-ban síknak lennie, és szinte mindenki le tudja rakni őket. Nagyon ellenállóak, sérülés esetén a sérült darab könnyen és gyorsan kicserélhető, csökkentik a zajt. Másrészt nem kínálnak olyan széles dekorválasztékot, és csak alapszínek állnak rendelkezésre.
Előnyök:
- könnyű és gyors lerakás,
- fokozott vegyi és mechanikai ellenálló képesség,
- akár részenként is lerakható teljes üzemeltetés közben,
- könnyű karbantartás és tisztítás,
- könnyen szétszerelhető és áthelyezhető az üzem áthelyezése esetén,
- zajcsökkentés,
- vezetőképesség a teljes anyagvastagságban (többnyire 7 mm),
- csúszásgátló kialakítás,
- hosszú garancia (a Fortelock padlólapok esetében akár 12 év).
- élettartam akár 25 év.
Hátrányok:
- korlátozott színválaszték – csak alapszín,
- a vezetőszalag felhelyezésének szükségessége,
- viszonylag magasabb ár.
A PVC ESD-padlólapok ára 2500 CZK/m2 között mozog. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy többé nem merül fel többletköltség a további anyagokért vagy a lerakásért – ezt bárki meg tudja csinálni. Ezenkívül felújítás esetén hatalmas költségeket takaríthat meg a helyiség kiürítésével kapcsolatban, ami más megoldások esetén szükséges. Itt teljes üzemben lerakhatja le a padlólapokat.
Következtetés
A padló kiválasztásakor különböző paramétereket kell figyelembe venni, amelyek befolyásolják annak kiválasztását. Legyen szó anyagi lehetőségekről, tartóssági követelményekről, garanciáról, új helyiségről vagy felújításról, mindig fontos megjegyezni, hogy – különösen a padlóburkolatok esetében – mindig jobb egy minőségi padlóba beruházni, mint később a felmerülő problémákkal küzdeni. Ezeket később nagyon nehéz eltávolítani.
Tipp: Karbantartás
A karbantartás rendkívül fontos szerepet játszik az ESD-padlók esetében, és semmiképpen sem szabad alábecsülni. Mivel a keletkezett feszültség az embertől a cipőn és a padlón keresztül jut el a földelési pontig, rendkívül fontos, hogy a padló mindig szennyeződésmentes legyen. Ezek gátolják a rendszer vezetőképességét, és nagyobb ellenállást vagy akár az egész rendszer károsodását okozhatják.
Javasoljuk, hogy a padlót minden nap, de legalább hetente egyszer tisztítsa meg. Csak olyan termékeket használjon, amelyek ESD-padlók tisztítására szolgálnak. Ezek olyan speciális tisztítószerek, amelyek nem hagynak bevonatot vagy viaszréteget a padlón. Ugyanilyen fontos a lerakás utáni alapos tisztítás, amely segít eltávolítani a gyártás, szállítás vagy fektetés során keletkező szennyeződéseket.
További információkért, műszaki specifikációkért vagy egyedi ajánlatért forduljon szakértőinkhez. Készen állunk arra, hogy segítsünk önnek megtalálni a legjobb padlóburkolati megoldást, amely megfelel ipari helyiségeinek speciális követelményeinek.